Bezpieczeństwo


Podstawowe zasady bezpieczeństwa

  • Jak bezpiecznie korzystać z Systemów w Internecie?
  • Podstawy bezpiecznego logowania do WygodnegoPrzedszkola.
  • Jak rozpoznać potencjalne zagrożenia?

Korzystając świadomie z Systemów z dostępem on-line, należy pamiętać o kilku zasadach, które dodatkowo pomogą podnieść poziom bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. Przestrzeganie podanych zasad pozwoli czuć się bardziej bezpiecznym w Internecie.

Zasady nawiązują do Systemu WygodnePrzedszkole, jednak w większości są one uniwersalne i warto ich przestrzegać korzystając z Internetu

  1. Nigdy nie podawaj danych do logowania przez e-mail, telefon czy list. WygodnePrzedszkole nigdy nie prosi o podanie takich informacji. Taka prośba to wyraźny sygnał ostrzegawczy, który najlepiej od razu zgłosić.
  2. Zawsze sprawdzaj, czy jesteś na właściwej stronie logowania. Jedyną stroną logowania, jakiej używamy jest adres https://wygodneprzedszkole.pl/accounts/login/.
  3. Podczas logowania zwróć uwagę czy przeglądarka nie wyświetla ostrzeżeń związanych z certyfikatem bezpieczeństwa. Wejdź w szczegóły certyfikatu, zwróć także uwagę czy strona ma przedrostek HTTPS.
  4. Pamiętaj by regularnie aktualizować swój system operacyjny i oprogramowanie antywirusowe. Korzystaj tylko z najnowszych przeglądarek Internetowych i nie zapominaj o ich aktualizacji. Najnowsze wersje przeglądarek Internetowych możesz znaleźć tutaj.
  5. Do logowania nie używaj niezaufanych nieznanych Ci urządzeń. Połączenia internetowe w miejscach publicznych, takich jak kafejki internetowe nie należą do miejsc bezpiecznych. Podobnie jak otwarte, darmowe sieci Wi-Fi.
  6. Nie otwieraj załączników ani nie używaj linków z podejrzanych e-maili. Adresem e-mail, z którego otrzymujesz automatyczne powiadomienia e-mail jest adres: no-reply@wygodneprzedszkole.pl. Każdy inny e-mail to sygnał ostrzegawczy, który warto nam zgłosić.
  7. Zwracaj uwagę na treści znajdujące się na stronie logowania do Systemu WygodnePrzedszkole. Jeśli proces logowania wygląda inaczej niż zwykle (np. trwa znacznie dłużej lub pojawiają się nowe okienka) skontaktuj się z nami (pod numerem 22 308-80-68 lub używając formularza kontaktu) - może to świadczyć o tym, że Twój komputer jest zarażony złośliwym oprogramowaniem.

Jak sprawdzić certyfikat strony?

Weryfikacja certyfikatu strony www to prosta sprawa, niewymagająca posiadania wiedzy technicznej. Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak w trzech krokach sprawdzić dla jakiej strony został wystawiony chroniący ją certyfikat.

Krok 1

Znajdź ikonę kłódki przy adresie strony (w lewym górnym rogu) i kliknij ją.

Krok 2

Na wyświetlonym oknie certyfikatu znajdziesz już informację czy strona jest bezpieczna.

Krok 3

Dla pewności, jeśli klikniesz napis "Certyfikat", wyświetlisz jego szczegóły. Znajdziesz tam informację, jaką domenę zabezpiecza certyfikat.

Powyższe screeny przedstawiają przeglądarkę Google Chrome. Inne przeglądarki mają podobne rozwiązania, jeśli jednak nie możesz znaleźć infomracji o certyfikacie u siebie napisz do nas lub zadzwoń.

Jak stworzyć i zapamiętać naprawdę trudne hasło?

Dość częstą i całkowicie błędną praktyką stosowaną w Internecie jest tworzenie jednego hasła, używanego potem w wielu serwisach internetowych. To bardzo niedobra praktyka, której stosowania nie polecamy. Mamy nadzieję, że przedstawiony poniżej sposób na tworzenie skomplikowanych i łatwych do zapamiętania haseł pomoże jeszcze lepiej się zabezpieczyć.

MoDzToNaSzNaSw_20!#

To dość skomplikowane hasło, w rzeczywistości można bardzo łatwo zapamiętać zapisując je w nieco inny sposób:

Moje Dziecko To Najukochańszy Szkrab Na Świecie 2013

Ludziom dużo łatwiej jest zapamiętać nawet długie zdania mające logiczny sens, niż zlepek niepowiązanych ze sobą znaków, choćby był znacznie krótszy.

Trik ten jest często polecany przez osoby zajmujące się bezpieczeństwem systemów IT. W naszym przypadku jedyne reguły, jakie musimy pamiętać to:

  • Bierzesz dwie pierwsze litery z każdego wyrazu
  • Pierwsza z nich jest zawsze duża, druga mała
  • Polskie znaki zamieniasz na ich angielskie odpowiedniki
  • Ostatnią spację przed rokiem urodzenia Twojego dziecka zamieniasz na znak "_"
  • Ostatnie dwie cyfry roku urodzenia Twojego dziecka wpisujesz z wciśniętym Shiftem.

Reguły możesz wymyślać swoje, znane będą tylko Tobie. Zdania, które utworzą Twoje hasło możesz wymyślić na poczekaniu. W ten sprytny sposób łatwo utworzysz swoje silne i bezpieczne hasło logowania.


Powrót